Warszawa - Mokotów, blisko Wisłostrady

Jak wybrać dobre biuro rachunkowe
Cena usług zależy z jednej strony od skomplikowania rachunkowości firmy (mierzonego najczęściej ilością dokumentów w miesiącu), a z drugiej od tego, czy biuro ponosi odpowiedzialność finansową za swoje działania...
Warto zapytać, czy biuro rachunkowe, z którym zamierzamy współpracować świadczy dodatkowe usługi, np. doradztwa podatkowego...
Jak odpowiadają księgowi i doradcy podatkowi
Zarówno doradcy podatkowi, jak i biura rachunkowe muszą posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej z tytułu prowadzonej działalności. O ile jednak w przypadku doradców podatkowych obowiązek ten podlega kontroli, o tyle podmioty prowadzące usługowo księgi pozbawione są nadzoru w tym zakresie. Klienci powinni więc sami sprawdzić, czy prowadzące ich księgi biuro jest ubezpieczone.
Za co odpowiada biuro rachunkowe
...biuro rachunkowe nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe swojego klienta wobec fiskusa. Niezależnie bowiem od treści umowy, jaką zawrze z biurem rachunkowym podatnik, to tylko on odpowiada za swoje podatki. Biuro rachunkowe ponosi natomiast odpowiedzialność za ewentualne szkody, jakie może ponieść podatnik na skutek wadliwego prowadzenia ksiąg rachunkowych, wypełnienia deklaracji lub zeznania podatkowego...
OC w biurach rachunkowych
Biura rachunkowe (i inne podmioty), które prowadzą księgi rachunkowe i wykonują czynności z zakresu doradztwa podatkowego, muszą opłacić ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z prowadzoną działalnością (rozporządzenie z 13 kwietnia 2005 r., Dz.U. nr 61, poz. 537). Przepis wszedł w życie 18 kwietnia 2005 r.
Ubezpieczenie OC Biur Rachunkowych
W związku z sezonem wznawiania obowiązkowego ubezpieczenia OC podmiotów uprawnionych do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych przygotowaliśmy we współpracy z Biurem Brokerskim Kuźnar&Piec ofertę tego ubezpieczenia w PZU S.A.

2022-06-04

Czerwcowe zmiany w emeryturach rolniczych

Czerwcowe zmiany w emeryturach rolniczych
Już 15 czerwca br. w życie wejdzie pakiet zmian dotyczących zasad wypłacania emerytur rolniczych. Po wprowadzeniu nowych regulacji rolnik, by otrzymać emeryturę w pełnej wysokości, nie będzie już musiał pozbywać się własnego gospodarstwa. Rolnik otrzyma możliwość pobierania pełnego świadczenia i jednocześnie dalszej pracy w gospodarstwie.

2022-05-25

Obowiązki dotyczące kas fiskalnych będą odroczone

Obowiązki dotyczące kas fiskalnych będą odroczone
Myjnie samochodowe będą musiały stosować kasy fiskalne dopiero od 1 października br., a nie od 1 lipca. O dwa i pół roku zostanie też przesunięty termin integracji kas z terminalami.

2022-05-14

Sprzedaż udziałów innowacyjnej spółki nie zawsze bez CIT

Sprzedaż udziałów innowacyjnej spółki nie zawsze bez CIT
Sprzedający udziały w spółce prowadzącej działalność badawczo-rozwojową musi już w chwili ich zbycia spełnić warunek posiadania minimum 10 proc. udziałów takiego podmiotu nieprzerwanie przez dwa lata – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

cit

Alkohol bez odliczenia nawet przy kompleksowej usłudze

Alkohol bez odliczenia nawet przy kompleksowej usłudze
Można odjąć VAT naliczony przy zakupie kompleksowej usługi polegającej na zorganizowaniu firmowej imprezy z udziałem pracowników oraz kontrahentów, ale nie w części dotyczącej wydatków na zakup alkoholu – stwierdził szef Krajowej Administracji Skarbowej.

vat

Zaprzestanie wykonywania czynności opodatkowanych VAT

Zaprzestanie wykonywania czynności opodatkowanych VAT
Zgodnie z art. 96 ust. 6 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług jeżeli podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT zaprzestał wykonywania czynności podlegającej opodatkowaniu, jest on obowiązany zgłosić zaprzestanie działalności naczelnikowi urzędu skarbowego. Zgłoszenie tego rodzaju stanowi dla naczelnika podstawę do wykreślenia podatnika z rejestru VAT.

vat

Usługi małżonka w kosztach działalności żony

Usługi małżonka w kosztach działalności żony
W przypadku, gdy każdy z małżonków samodzielnie prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, czyli jest odrębnym przedsiębiorcą i w zakresie tych działalności zawierane są transakcje, transakcje te rodzą takie same następstwa, jak każda inna transakcja dokonywana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Transakcje te bowiem następują w oparciu o stosunek prawny łączący dwa odrębne podmioty gospodarcze, a nie małżonków jako osoby fizyczne.

2022-05-11

Wynajem nieruchomości mieszkalnych samorządom bez VAT

Wynajem nieruchomości mieszkalnych samorządom bez VAT
Do tej pory zwolniony od VAT był wyłącznie wynajem nieruchomości mieszkalnych na cele mieszkaniowe na rzecz ostatecznych najemców oraz na rzecz społecznych agencji najmu. Inne podmioty przyjmujące nieruchomości w najem, w tym Jednostki Samorządu Terytorialnego, nie mogły korzystać z takiego zwolnienia.

vat

NSA. Zapis testamentowy jako koszt sprzedaży nieruchomości

NSA. Zapis testamentowy jako koszt sprzedaży nieruchomości
Wartość zapłaconej przez podatnika kwoty z tytułu zapisu powinna pomniejszać przychód do opodatkowania. Oczywistym jest, że zapłata zapisu związanego był z nabyciem przez podatnika nieruchomości stanowiła zdarzenie, które wprost prowadziło do obniżenia korzyści uzyskanej przez podatnika ze sprzedaży tej nieruchomości - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

2022-03-30

Służbowy e-mail tylko w godzinach pracy

Służbowy e-mail tylko w godzinach pracy
Pracownik nie pozostając w dyspozycji pracodawcy w ramach godzin pracy wynikających z jego rozkładu czasu pracy, pracy nadliczbowej bądź dyżuru, nie ma obowiązku pozostawania w kontakcie z pracodawcą, w tym za pośrednictwem różnego rodzaju środków komunikacji elektronicznej, w celu wykonywania pracy.

2022-03-23

Sekurytyzacja nie pozbawia kosztów

Sekurytyzacja nie pozbawia kosztów
Nieściągalne wierzytelności z tytułu umów leasingu są kosztem uzyskania przychodów – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

cit

2022-03-11

Ubezpieczenie zdrowotne prowadzących działalność - Ryczałt

Ubezpieczenie zdrowotne prowadzących działalność - Ryczałt
W marcu 2022 r. przedsiębiorcy ustalają wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne po raz pierwszy w całości na nowych zasadach. Zapraszamy do lektury ilustrowanego przykładami poradnika kompleksowego - w tej części ustalenie podstawy wymiaru składek osób opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidenconowanych.

2022-03-07

NSA: Odpowiedzialność członka zarządu za podatek VAT na wystawionej fakturze

NSA: Odpowiedzialność członka zarządu za podatek VAT na wystawionej fakturze
Artykuł 108 ustawy o VAT mówi, iż w przypadku gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązana do jego zapłaty. Członek zarządu spółki kapitałowej ponosi odpowiedzialność za zobowiązanie podatkowe powstałe z tego tytułu na podobnych zasadach, jak w innych przypadkach odpowiedzialności za zobowiązania spółki. 

pit,vat

2022-03-02

Bez zależnego przedstawiciela nie ma zakładu

Bez zależnego przedstawiciela nie ma zakładu
Niemiecka spółka nie prowadzi zakładu podatkowego w Polsce, jeśli na terenie naszego kraju reprezentuje ją niezależny przedstawiciel bez pełnomocnictwa do zawierania umów – potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.

2022-02-25

Składka zdrowotna za osobę współpracującą w 2022 r.

Składka zdrowotna za osobę współpracującą w 2022 r.
Składka na ubezpieczenie zdrowotne w okresie od stycznia do grudnia 2022 r. dla osoby współpracującej z osobą prowadzącą działalność gospodarczą wynosi 9% podstawy wymiaru składki stanowiącej kwotę przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku - wyjaśnił ZUS w interpretacji indywidualnej.

2022-02-11

Emerytury i renty 2022: Świadczenia wzrosną o 7 proc.

Emerytury i renty 2022: Świadczenia wzrosną o 7 proc.
W marcu br. emerytury i renty wzrosną nie o 5,7 proc., ale o 7 proc. – zapowiedział rząd. Wyższa waloryzacja ma zabezpieczyć sytuację finansową seniorów w obliczu problemów z wysoką inflacją. Jednocześnie w drugiej połowie 2022 r. ponownie wypłacona zostanie tzw. 14. emerytura, chociaż pierwotnie nie było tego w planach.

2022-02-09

Stawki amortyzacji można obniżać również wstecz

Stawki amortyzacji można obniżać również wstecz
Podatnik może wstecznie obniżyć stawki amortyzacyjne środków trwałych, dla których stosuje metodę amortyzacji liniowej, uwzględniając okres przedawnienia zobowiązań podatkowych – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

2022-01-05

NSA uchylił wyrok za brak aktualizacji danych w zgłoszeniu SENT

NSA uchylił wyrok za brak aktualizacji danych w zgłoszeniu SENT
Wyrok nakładający na podwykonawcę 10 tys. zł kary za brak aktualizacji danych w zgłoszeniu SENT uchylił NSA – poinformowało we wtorek Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. "Przedsiębiorca nie może ponosić kosztów nieprecyzyjnie sformułowanych przepisów prawa" – wskazano.