Cena usług zależy z jednej strony od skomplikowania rachunkowości firmy (mierzonego najczęściej ilością dokumentów w miesiącu), a z drugiej od tego, czy biuro ponosi odpowiedzialność finansową za swoje działania...
Warto zapytać, czy biuro rachunkowe, z którym zamierzamy współpracować świadczy dodatkowe usługi, np. doradztwa podatkowego...
Zarówno doradcy podatkowi, jak i biura rachunkowe muszą posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej z tytułu prowadzonej działalności. O ile jednak w przypadku doradców podatkowych obowiązek ten podlega kontroli, o tyle podmioty prowadzące usługowo księgi pozbawione są nadzoru w tym zakresie. Klienci powinni więc sami sprawdzić, czy prowadzące ich księgi biuro jest ubezpieczone.
...biuro rachunkowe nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe swojego klienta wobec fiskusa. Niezależnie bowiem od treści umowy, jaką zawrze z biurem rachunkowym podatnik, to tylko on odpowiada za swoje podatki. Biuro rachunkowe ponosi natomiast odpowiedzialność za ewentualne szkody, jakie może ponieść podatnik na skutek wadliwego prowadzenia ksiąg rachunkowych, wypełnienia deklaracji lub zeznania podatkowego...
Biura rachunkowe (i inne podmioty), które prowadzą księgi rachunkowe i wykonują czynności z zakresu doradztwa podatkowego, muszą opłacić ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z prowadzoną działalnością (rozporządzenie z 13 kwietnia 2005 r., Dz.U. nr 61, poz. 537). Przepis wszedł w życie 18 kwietnia 2005 r.
W związku z sezonem wznawiania obowiązkowego ubezpieczenia OC podmiotów uprawnionych do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych przygotowaliśmy we współpracy z Biurem Brokerskim Kuźnar&Piec ofertę tego ubezpieczenia w PZU S.A.
2015-12-02
Leasing w walucie obcej a różnice kursowe
Różnica pomiędzy kwotą podatku VAT wyrażoną w PLN a kwotą wypłacanej należności na rzecz finansującego, w części dotyczącej VAT, uwzględnioną w księgach rachunkowych, nie mieści się w definicji różnic kursowych dla celów podatku dochodowego od osób prawnych, a co za tym idzie - nie będzie stanowiła ani przychodów, ani kosztów podatkowych.
vat
2015-10-27
Turysta to przyszły klient. Firma ma więc prawo do odliczenia VAT
Przedsiębiorca może potrącić podatek od zakupów związanych z ogólnodostępną inwestycją, nawet jeśli dopiero w dłuższej perspektywie zaowocuje ona sprzedażą towarów i świadczeniem usług – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.
vat
Podstawa opodatkowania podatkiem VAT. Wyrok WSA
Z uzasadnienia: W ramach nowelizacji nie wprowadzono do art. 29 a, przepisu art. 29 ust. 9 ustawy o podatku od towarów i usług, określającego podstawę opodatkowania w oparciu o wartość rynkową dla czynności, dla których nie ustalono ceny. W miejsce tego, wprowadzono jednolitą regulację, na podstawie której jako podstawę opodatkowania należy przyjąć wszystko co stanowi zapłatę.
vat
2015-09-16
Obowiązek podatkowy powstaje z momentem sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia, nawet jeśli potem zostało ono zakwestiono
Obowiązek podatkowy powstaje już z momentem sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia, nawet jeśli potem zostało ono zakwestionowane – stwierdził dyrektor katowickiej izby.
2015-09-02
Podatki 2016: Nowe zwolnienie z podatku od nieruchomości
Do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych wprowadzone zostanie nowe zwolnienie z podatku od nieruchomości. Zwolnienie dotyczyć będzie niektórych gruntów i budynków (lub ich części) należących do gmin. Nowela, którą podpisał już prezydent Andrzej Duda, wejdzie w życie z początkiem przyszłego roku.
2015-07-14
NSA: Odpowiedzialność spadkobiercy za zobowiązania podatkowe spadkodawcy
Decyzja wydana na podstawie art. 100 § 1 Ordynacji podatkowej o odpowiedzialności spadkobiercy jest decyzją konstytutywną z art. 21 § 1 pkt 2, a zatem odnosi się do niej art. 68 § 1 Ordynacji ograniczający termin jej wydania. Przepis ten przewiduje trzyletni termin przedawnienia prawa do wydania przez organ decyzji konstytutywnej, ustalającej- orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Działalność gospodarcza i umowa o dzieło a źródło przychodu w PIT
Jeżeli przedsiębiorca zawrze umowę o dzieło w celu świadczenia określonych usług na rzecz innego podmiotu, której zakres nie będzie pokrywał się z przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej i z treści umowy będzie jasno wynikać, że będzie ona zawarta poza prowadzoną działalnością gospodarczą, to wówczas przychody z tytułu takiej umowy nie będą stanowić przychodów z działalności gospodarczej, a przychody z działalności wykonywanej osobiście.
pit
Działalność gospodarcza i umowa o dzieło a źródło przychodu w PIT
Jeżeli przedsiębiorca zawrze umowę o dzieło w celu świadczenia określonych usług na rzecz innego podmiotu, której zakres nie będzie pokrywał się z przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej i z treści umowy będzie jasno wynikać, że będzie ona zawarta poza prowadzoną działalnością gospodarczą, to wówczas przychody z tytułu takiej umowy nie będą stanowić przychodów z działalności gospodarczej, a przychody z działalności wykonywanej osobiście.
pit
Niezdolność do pracy a wiek emerytalny
W myśl art. 13 ust. 3a ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. Dz. U z 2013 r. poz. 1448, z późn. zm.) - jeżeli osobie uprawnionej do renty z tytułu niezdolności do pracy przez okres co najmniej ostatnich 5 lat poprzedzających dzień badania lekarskiego brakuje mniej niż 5 lat do osiągnięcia wieku emerytalnego określonego w art. 24 ust. 1a i 1b, w przypadku dalszego stwierdzenia niezdolności do pracy orzeka się niezdolność do pracy na okres do dnia osiągnięcia tego wieku.
2015-05-20
Odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe małżonków i innych osób trzecich
W pewnych sytuacjach odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe podatnika mogą ponosić solidarnie również osoby trzecie. Solidarna odpowiedzialność oznacza, że organy podatkowe mogą dochodzić należności podatkowych zarówno od podatnika, jak również od osoby związanej z podatnikiem tym rodzajem odpowiedzialności.
2015-04-29
Emerytura dla osoby uprawnionej do renty wypadkowej
W myśl art. 26 ust. 1 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą wypadkową, osoba uprawniona do emerytury i renty z tytułu niezdolności do pracy wskutek wypadku przy pracy (choroby zawodowej) ma prawo do wypłaty: emerytury zwiększonej o połowę renty, albo renty zwiększonej o połowę emerytury.
2015-04-25
Wątpliwości wokół wyroku TK ws. nakazu zapłaty zobowiązania podatkowego
We wtorek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że nakaz zapłaty zobowiązania podatkowego nie narusza zakazu karania dwa razy w tej samej sprawie. Wyrok wzbudził pewne kontrowersje dotyczące zgodności z innym wyrokiem, w którym za niezgodne z ustawą zasadniczą uznano stosowanie dwóch sankcji za ten sam czyn.
Podatki 2016: Część firm będzie składać nowe sprawozdania
Od przyszłego roku obowiązywać zaczną przepisy nakładające na część firm obowiązek składania nowego sprawozdania dotyczącego płatności na rzecz administracji publicznej - wynika z rządowego projektu nowelizacji ustawy o rachunkowości. Nowy obowiązek będzie dotyczyć niektórych jednostek z sektora wydobywczego i eksploatacji lasów.
2015-04-13
Gmina odbierze bezprawne zwolnienie, nawet z mocą wsteczną
TEZA: Uchwalenie przez radę gminy uchwały, na mocy której odbierane są z mocą wsteczną uprawnienia do przyznanego wcześniej zwolnienia z podatku od nieruchomości, które zostało przyznane przez radę gminy w sposób niezgodny z prawem, nie narusza konstytucyjnych zasad demokratycznego państwa prawnego.
2015-03-16
Zasady i terminy zwrotu nadwyżki podatku VAT naliczonego nad należnym
W systemie podatku od towarów i usług możliwość uzyskania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym jest cechą umożliwiającą realizację zasady neutralności tego podatku i opodatkowania wyłącznie ostatecznego konsumenta - nabywcy. Uwaga: Możliwość zwrotu nadwyżki VAT naliczonego nad należnym dotyczy, co do zasady wyłącznie czynnych podatników podatku od towarów i usług.
2015-03-12
Wpływy podatkowe zdecydowanie poniżej oczekiwa
Budżet państwa może mieć w tym roku poważny problem z wpływami. Styczniowe dochody, w tym przede wszystkim wpływy z podatku od towarów i usług (VAT), okazały się niższe aż o przeszło 2 mld zł względem oczekiwań rządu. Jak oceniają eksperci, utrzymanie deflacji w kolejnych miesiącach najprawdopodobniej zagrozi stabilności tegorocznego budżetu.
Ujawnienie środka trwałego a kwalifikacja odsetek od kredytu
Z uzasadnienia: Odsetki od kredytu zaciągniętego z przeznaczeniem na inwestycje, naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania zwiększają koszty wytworzenia danego środka trwałego (pośrednie koszty uzyskania przychodu poprzez instytucję amortyzacji); innymi słowy z mocy art. 16 ust. 1 pkt 12 ustawy o CIT odsetki od kredytów inwestycyjnych do dnia oddania środka trwałego do używania nie stanowią bezpośredniego kosztu uzyskania przychodu.
2015-02-20
Nie tylko prezes spłaca długi firmy
NSA orzekł jednak, że sąd I instancji powinien jeszcze raz przyjrzeć się sprawie. Zarzucił WSA, że nie odniósł się do zarzutów podatniczki. Chodziło o ustalenie, czy faktycznie była ona jedyną osobą w zarządzie, czy byli też inni, wobec których także powinno toczyć się postępowanie.
2015-02-05
VAT: Usługi magazynowania nie zawsze opodatkowane w kraju położenia nieruchomości
Dla prawidłowego opodatkowania podatkiem od towarów i usług danej usługi niezbędne jest właściwe określenie jej miejsca świadczenia. Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 11 grudnia 2014 r. (sygn. IBPP4/443-444/14/PK) dotyczy wyznaczenia miejsca świadczenia kompleksowych usług magazynowania.
2015-02-04
Podatek od darowizn: każdy pasierb korzysta ze zwolnienia
Nie ma podatku od darowizny, nawet gdy ojczym nie przysposobił dziecka swojej żony – potwierdził dyrektor katowickiej izby. Ma tu zastosowanie art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 86), który zwalnia z podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę.
Brak adresu uniemożliwia prowadzenie postępowania
TEZA: Przyczyną umorzenia postępowania na podstawie art. 182 par. 1 ustawy z 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 101; dalej: k.p.c.) jest tylko niezgłoszenie w określonym terminie wniosku o podjęcie. Jeżeli go zgłoszono, to – niezależnie od skuteczności – nie ma podstaw do umorzenia postępowania. Tylko brak jakiejkolwiek aktywności strony powodowej uzasadnia umorzenie postępowania.
2015-01-26
Zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych
Nowelizacja ustawy o PIT przyniosła od początku 2015 r. podatnikom i płatnikom podatku dochodowego od osób fizycznych wiele istotnych zmian. Niewątpliwie wpisuje się w bardziej ogólny zamiar uszczelnienia systemu podatków dochodowych oraz zapobiegania unikaniu opodatkowania poprzez przesuwanie dochodów do spółek zależnych zlokalizowanych w krajach o preferencyjnych systemach podatkowych. Między innymi z tego względu niektóre zmiany wprowadzone w ustawie o PIT są analogiczne do zmian w przepisach o CIT.
2015-01-09
Obowiązki podatników i płatników w styczniu
Pierwszy miesiąc roku to czas na wybór formy opodatkowania, a także na złożenie wielu deklaracji i zeznań. Do 2 lutego 2015 r. (bo koniec stycznia to sobota) muszą rozliczyć się z fiskusem przede wszystkim przedsiębiorcy opodatkowani w formie karty podatkowej i ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych
2015-01-02
Kasy fiskalne w każdym gabinecie lekarskim. Od marca 2015
Dotychczasowe przepisy zwalniały z obowiązku posiadania kasy fiskalnej lekarzy prowadzących praktyki osiągające niewielki obrót. Nowe rozporządzenie Ministra Finansów, które wchodzi w życie 1 stycznia, wprowadza zasadę, że każda praktyka lekarska udzielająca świadczeń zdrowotnych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych - niezależnie od wielkości osiąganego obrotu - będzie musiała posiadać kasę fiskalną.