Warszawa - Mokotów, blisko Wisłostrady

Jak wybrać dobre biuro rachunkowe
Cena usług zależy z jednej strony od skomplikowania rachunkowości firmy (mierzonego najczęściej ilością dokumentów w miesiącu), a z drugiej od tego, czy biuro ponosi odpowiedzialność finansową za swoje działania...
Warto zapytać, czy biuro rachunkowe, z którym zamierzamy współpracować świadczy dodatkowe usługi, np. doradztwa podatkowego...
Jak odpowiadają księgowi i doradcy podatkowi
Zarówno doradcy podatkowi, jak i biura rachunkowe muszą posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej z tytułu prowadzonej działalności. O ile jednak w przypadku doradców podatkowych obowiązek ten podlega kontroli, o tyle podmioty prowadzące usługowo księgi pozbawione są nadzoru w tym zakresie. Klienci powinni więc sami sprawdzić, czy prowadzące ich księgi biuro jest ubezpieczone.
Za co odpowiada biuro rachunkowe
...biuro rachunkowe nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe swojego klienta wobec fiskusa. Niezależnie bowiem od treści umowy, jaką zawrze z biurem rachunkowym podatnik, to tylko on odpowiada za swoje podatki. Biuro rachunkowe ponosi natomiast odpowiedzialność za ewentualne szkody, jakie może ponieść podatnik na skutek wadliwego prowadzenia ksiąg rachunkowych, wypełnienia deklaracji lub zeznania podatkowego...
OC w biurach rachunkowych
Biura rachunkowe (i inne podmioty), które prowadzą księgi rachunkowe i wykonują czynności z zakresu doradztwa podatkowego, muszą opłacić ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z prowadzoną działalnością (rozporządzenie z 13 kwietnia 2005 r., Dz.U. nr 61, poz. 537). Przepis wszedł w życie 18 kwietnia 2005 r.
Ubezpieczenie OC Biur Rachunkowych
W związku z sezonem wznawiania obowiązkowego ubezpieczenia OC podmiotów uprawnionych do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych przygotowaliśmy we współpracy z Biurem Brokerskim Kuźnar&Piec ofertę tego ubezpieczenia w PZU S.A.

2013-12-31

Obowiązek posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej

Obowiązek posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej
Z uzasadnienia: W kontekście zasady proporcjonalności i neutralności VAT należy wskazać, że dla realizacji obowiązków określonych w art. 29 ust. 4a ustawy o VAT w sytuacji, gdy odbiorcą towarów i usług oraz adresatem czynności dostarczenia faktury korygującej jest podmiot, który nie jest podatnikiem VAT, ustawodawca polski nie zawarł w przepisach podatkowych środków prawnych, które pozwalałyby wystawcy faktury korygującej wyegzekwować uzyskania potwierdzenia odbioru takiej faktury.

2013-12-18

Podatki 2013: Więcej deklaracji można składać przez internet

Podatki 2013: Więcej deklaracji można składać przez internet
Przez internet można składać więcej deklaracji podatkowych – zmiany wprowadza nowelizacja rozporządzenia Ministra Finansów, która weszła w życie w ostatnią sobotę. Do katalogu dołączony został wzór deklaracji AKC-WG. Wprowadzono też nowe wersje wzorów AKC-PA i INF-J.

W jakich przypadkach i jak wybrać ryczałt lub kartę podatkową

W jakich przypadkach i jak wybrać ryczałt lub kartę podatkową

Podatnicy, którzy w 2014 r. chcą się rozliczać w ten sposób, muszą do 20 stycznia złożyć oświadczenie. Obie uproszczone formy opodatkowania są możliwe tylko przy niektórych rodzajach działalności. Na ryczałt mogą się zdecydować m.in. osoby, których przychody w 2013 r. nie przekroczyły 633 450 zł.

2013-12-10

Koniec roku bilansowego. Inwentaryzacja aktywów i pasywów

Koniec roku bilansowego. Inwentaryzacja aktywów i pasywów
Koniec roku to czas, w którym zaczynamy już myśleć o zamknięciu ksiąg rachunkowych danego roku. Jest to również okres, w którym należy przypomnieć sobie o obowiązku przeprowadzenia inwentaryzacji posiadanych aktywów i pasywów. Sprawdźmy, według jakich zasad należy ją przeprowadzić.

2013-11-20

Darowizna udziałów od małżeństwa a zwolnienie dla najbliższej rodziny

Darowizna udziałów od małżeństwa a zwolnienie dla najbliższej rodziny
W przypadku czynności prawnej darowizny (art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego) dokonanej pomiędzy rodzeństwem, której przedmiotem są udziały w spółce kapitałowej, zgoda współmałżonka darczyńcy, o której mowa w art. 37 § 1 ust. 4 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, nie wpływa na zasadność zastosowania zwolnienia podatkowego przewidzianego w art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, bowiem współmałżonek darczyńcy nie jest stroną powyższej czynności prawnej - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

2013-11-13

Dopuszczalność kilkakrotnego zawarcia umowy o pracę na okres próbny

Dopuszczalność kilkakrotnego zawarcia umowy o pracę na okres próbny
Umowa o pracę na okres próbny jest szczególnym rodzajem terminowej umowy o pracę, której popularność wzrasta w związku z ciągłym wzrostem wymagań dotyczących pracy zarówno po stronie pracodawców jak i pracowników. Umowa o pracę na okres próbny może poprzedzać zawarcie każdej umowy o pracę innego rodzaju, nie jest jednak przyrzeczeniem nawiązania przez którąkolwiek ze stron stosunku pracy na innej podstawie w przyszłości.

2013-11-06

Nie ma kary za ujawnienie treści apelacji

Nie ma kary za ujawnienie treści apelacji

Niewinna – to słowo usłyszała dziś profesor Izabela Lewandowska-Malec, wykładowca prawa z Uniwersytetu Jagiellońskiego przed sądem rejonowym dla Krakowa Śródmieście. Sąd nie podzielił zdania krakowskiej prokuratury i nie doszukał się znamion przestępstwa w tym, że kobieta zamieściła w internecie apelację w sprawie o zniesławienie, którego miała się rzekomo dopuścić.

2013-09-20

Składki ZUS od dodatku za rozłąkę

Składki ZUS od dodatku za rozłąkę
W sytuacji gdy pracodawca wypłaca swoim pracownikom oddelegowanym do wykonywania pracy poza granicami kraju dodatek za rozłąkę mający na celu zrekompensowanie faktu czasowego przebywania pracownika z dala od rodziny z powodu świadczenia przez niego pracy poza miejscowością siedziby pracodawcy i zakładu głównego, to wartość tego dodatku (w wysokości nie przekraczającej wysokości diety z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju) nie będzie podlegać uwzględnieniu w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

2013-09-06

Skutki podatkowe objęcia akcji własnych przez jedynego akcjonariusza

Skutki podatkowe objęcia akcji własnych przez jedynego akcjonariusza
W świetle art. 24 ust. 5 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z art. 363 § 3 Kodeksu spółek handlowych pokrycie ceny emisyjnej nowoutworzonych akcji kapitałem zapasowym spółki akcyjnej nie spowoduje u jedynego akcjonariusza tej spółki przychodu podatkowego, podlegającego opodatkowaniu, o ile w ciągu roku od nabycia akcji przez spółkę zostaną one przekazane pracownikom spółki - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

2013-09-03

Interpretacje podatkowe. Wyczerpująco przedstawiony stan faktyczny

Interpretacje podatkowe. Wyczerpująco przedstawiony stan faktyczny
Teza: Wyczerpująco przedstawiony stan faktyczny, o którym mowa w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.), to stan faktyczny w relacji do którego może zostać w ogóle wydana zgodna z prawem indywidualna interpretacja przepisów prawa podatkowego, nie zaś interpretacja określonej treści.

2013-08-14

W sierpniu możesz zapłacić później podatek leśny i od nieruchomości

W sierpniu możesz zapłacić później podatek leśny i od nieruchomości

Przedsiębiorcy, którzy dzisiaj nie zdążą z zapłatą podatku leśnego lub od nieruchomości, mogą spać spokojnie. W sierpniu mają na to czas do 16-tego. 15 sierpnia to ustawowy termin zapłaty kolejnej raty podatku leśnego i od nieruchomości dla jednostek organizacyjnych. Jest to jednak dzień ustawowo wolny od pracy, co oznacza, że wpłaty można dokonać 16 sierpnia.

Kupisz mieszkanie w spółdzielni, zwrócisz zwaloryzowaną bonifikatę gminie

Kupisz mieszkanie w spółdzielni, zwrócisz zwaloryzowaną bonifikatę gminie

Gminy żądają zwrotu całej zwaloryzowanej bonifikaty udzielonej przy wykupie mieszkania komunalnego, nawet gdy właściciel pieniądze uzyskane ze sprzedaży przeznaczył w ciągu 12 miesięcy na zakup innego mieszkania, spółdzielczego prawa do lokalu spółdzielczego, budowę domu itp. Chodzi przy tym o lokale sprzedane przed upływem 5 lat od skorzystania z bonifikaty.

2013-08-02

Prawo nie pozwala, by przedsiębiorcy płacili PIT kwartalnie

Prawo nie pozwala, by przedsiębiorcy płacili PIT kwartalnie

Przedsiębiorca uznał, że jeżeli dużym udogodnieniem w jego działalności jest kwartalne płacenie VAT, to w 2012 r. w tym samym trybie będzie regulował uproszczone (tj. w stałej wysokości) zaliczki na PIT. Dlatego przed 20 lutego 2012 r. wysłał do urzędu skarbowego zawiadomienie o tym. Na początku tego roku urząd zwrócił mu uwagę, że nie jest to dopuszczalne i musi wpłacać uproszczone zaliczki co miesiąc.

2013-07-31

Z jakich zwolnień prorodzinnych można skorzystać w PIT

Z jakich zwolnień prorodzinnych można skorzystać w PIT

Od wielu świadczeń adresowanych do rodzin nie trzeba płacić podatku. Dotyczy to różnych wypłat, począwszy od wsparcia z opieki społecznej, a skończywszy na alimentach. W przypadku zwolnień limitowanych PIT płaci się od nadwyżki.

2013-07-05

Optymalizacja podatkowa: Dochody członka zarządu firmy z siedzibą w ZEA a polski PIT

Optymalizacja podatkowa: Dochody członka zarządu firmy z siedzibą w ZEA a polski PIT
Dochód osiągnięty z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu w spółce zarejestrowanej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich przez polskiego rezydenta jest zwolniony z opodatkowania w Polsce – potwierdza interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 24 czerwca 2013 r., nr IPPB2/415-376/13-4/EL.

Brak prądu nie usprawiedliwia sprzedaży bez kasy fiskalnej

Brak prądu nie usprawiedliwia sprzedaży bez kasy fiskalnej

Sytuacje losowe, takie jak awaria czy przerwa w dostawie prądu, nie zwalniają sprzedających z odpowiedzialności za sprzedaż bez użycia kasy fiskalnej. Przedsiębiorcy nie mogą więc liczyć na pobłażliwość urzędników skarbowych, którzy w okresie wakacyjnym będą sprawdzać, jak właściciele firm wywiązują się z obowiązku stosowania kasy fiskalnej.

2013-06-19

Przywrócenie do pracy - prawo do 3-miesięcznego wynagrodzenia

Przywrócenie do pracy - prawo do 3-miesięcznego wynagrodzenia
Przywrócenie do pracy przyznaje pracownikowi prawo do maksymalnie 3-miesięcznego wynagrodzenia. Ograniczenie wysokości wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy do 3-miesięcznej pensji przysługującej pracownikowi przywróconemu do pracy wyrokiem sądowym jest zgodne z Konstytucją RP (wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 maja 2013 r., sygn. akt P 46/11).

Wyrok NSA: Umowa dożywocia a opodatkowanie PIT

Wyrok NSA: Umowa dożywocia a opodatkowanie PIT
Z uzasadnienia: Umowa o dożywocie ma charakter odpłatny również w znaczeniu materialnopodatkowym, a nie tylko cywilistycznym. Cena odpłatnego zbycia nie musi być wyrażona w pieniądzu, gdyż zapłatą za przeniesienie własności była inna forma przysporzenia majątkowego, jakim było zapewnienie świadczeń określonych w art. 908 § 1 Kodeksu cywilnego. Zatem, mamy tu do czynienia z odpłatnym zbyciem nieruchomości, stanowiącym źródło przychodu o jakim mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

2013-06-14

Rok podatkowy firmy. Zasady określania i zmiany

Rok podatkowy firmy. Zasady określania i zmiany
Ogólną definicję roku podatkowego zawiera art. 11 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.), który stanowi, iż rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, chyba że ustawa podatkowa stanowi inaczej. Podatnicy CIT mają jednak możliwość przyjęcia innego roku niż kalendarzowy.

Wady formalne faktury a prawo do odliczenia podatku naliczonego

Wady formalne faktury a prawo do odliczenia podatku naliczonego
W obrocie gospodarczym dość powszechną sytuacją jest otrzymanie przez podatnika VAT faktury zawierającej błędy formalne. Jako przykład takiego dokumentu można podać fakturę niezawierającą wszystkich wymaganych przepisami pozycji (np. brak cen jednostkowych towarów). Nabywcy, którzy dysponują wadliwą fakturą (tj. fakturą wystawioną niezgodnie z przepisami prawa) stoją przed dylematem, czy nie narażając się na ryzyko podatkowe mogą rozliczyć taką fakturę na gruncie podatku VAT.

Rodzaj majątku przeznaczonego na cele mieszkaniowe nie wpływa na zwolnienie z PIT

Rodzaj majątku przeznaczonego na cele mieszkaniowe nie wpływa na zwolnienie z PIT

Podatniczka i jej mąż są małżeństwem od 2005 r. i mają wspólność majątkową. W 2011 r. żona nabyła do majątku osobistego spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. W 2012 roku je sprzedała. Pod koniec tego samego roku kupiła – już wspólnie z mężem i do majątku wspólnego – kolejne spółdzielcze prawo własnościowe. Na zakup tego lokalu przeznaczyła całość kwoty uzyskanej ze sprzedaży mieszkania nabytego w 2011 r. Powstało pytanie, czy przysługuje jej zwolnienie z PIT.

2013-04-17

PIT: Działalność gospodarcza osoby fizycznej a podatek liniowy

PIT: Działalność gospodarcza osoby fizycznej a podatek liniowy
Wykonywanie w ramach prowadzonej działalności jakiejkolwiek usługi obejmującej swoim zakresem chociażby część czynności świadczonych na rzecz pracodawcy w ramach stosunku pracy wyklucza możliwość opodatkowania tzw. podatkiem liniowym. Sprawdźmy zatem, kto może rozliczać się według stałej 19% stawki PIT.

Różnice kursowe w VAT przy podatkowej metodzie obliczania różnic kursowych

Różnice kursowe w VAT przy podatkowej metodzie obliczania różnic kursowych
Zasady obliczania różnic kursowych w przypadku metody podatkowej zostały uregulowane w art. 15a ustawy o CIT. Zgodnie z ust. 1 tego artykułu różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami określonymi w ust. 2 i 3.

2013-02-18

Solidarna odpowiedzialność nabywcy przedsiębiorstwa

Solidarna odpowiedzialność nabywcy przedsiębiorstwa
Zgodnie z art. 554 Kodeksu cywilnego (dalej: K.c.) nabywca przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego jest odpowiedzialny solidarnie ze zbywcą za jego zobowiązania związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa lub gospodarstwa, chyba że w chwili nabycia nie wiedział o tych zobowiązaniach, mimo zachowania należytej staranności.

2013-01-30

Fundusz inwestycyjny zarządzany przez dyrektora bez zwolnienia z CIT

Fundusz inwestycyjny zarządzany przez dyrektora bez zwolnienia z CIT

Skarżącym był prywatny fundusz inwestycyjny z siedzibą na Cyprze. Prowadzi on działalność w Polsce poprzez spółkę komandytowo-akcyjną. Spór dotyczył możliwości zwolnienia funduszu z podatku dochodowego od osób prawnych po wprowadzeniu w grudniu 2011 r. nowej regulacji w ustawie o CIT (przed zmianą przepisów skarżący był zwolniony).

2013-01-23

Składki na ZUS – przedsiębiorca zapłaci ponad 1000 zł miesięcznie

Składki na ZUS – przedsiębiorca zapłaci ponad 1000 zł miesięcznie
Składki przedsiębiorców na ZUS i NFZ rosną w porównaniu do 2012 r. o blisko 46 zł miesięcznie. W skali całego 2013 r. przeciętny przedsiębiorca zapłaci więc aż o 550 zł więcej. Podwyżka dotknie także osoby korzystające z tzw. małego ZUS-u, choć będzie ona nieco mniej dotkliwa.

Sprzedaż środka trwałego a PIT

Sprzedaż środka trwałego a PIT
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą, w której wykorzystuje samochód osobowy. W roku 2008 samochód został zaliczony do środków trwałych, a odpisy amortyzacyjne do kosztów uzyskania przychodów. W marcu 2011 r. podatnik przeznaczył samochód na potrzeby osobiste i wykreślił z ewidencji środków trwałych. W lipcu 2011 r. samochód został sprzedany.

2013-01-22

Rewident na etacie w firmie też zgłosi naruszenie prawa

Rewident na etacie w firmie też zgłosi naruszenie prawa

W rejestrze biegłych rewidentów widnieje ponad 7 tys. osób. Tylko połowa wykonuje zawód. I właśnie te osoby, jeśli w trakcie pracy, np. badania sprawozdania finansowego, zauważą nieprawidłowości, muszą informować odpowiednie instytucje o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

2013-01-09

Subsydiarny akt oskarżenia nie będzie środkiem nękania domniemanego sprawcy

Subsydiarny akt oskarżenia nie będzie środkiem nękania domniemanego sprawcy

Nieprzywracalny miesięczny termin na złożenie przez pokrzywdzonego własnego aktu oskarżenia, gdy prokurator nie chce wszcząć postępowania, ma na celu ochronę interesów podejrzanego – orzekł wczoraj Trybunał Konstytucyjny.