Warszawa - Mokotów, blisko Wisłostrady

Jak wybrać dobre biuro rachunkowe
Cena usług zależy z jednej strony od skomplikowania rachunkowości firmy (mierzonego najczęściej ilością dokumentów w miesiącu), a z drugiej od tego, czy biuro ponosi odpowiedzialność finansową za swoje działania...
Warto zapytać, czy biuro rachunkowe, z którym zamierzamy współpracować świadczy dodatkowe usługi, np. doradztwa podatkowego...
Jak odpowiadają księgowi i doradcy podatkowi
Zarówno doradcy podatkowi, jak i biura rachunkowe muszą posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej z tytułu prowadzonej działalności. O ile jednak w przypadku doradców podatkowych obowiązek ten podlega kontroli, o tyle podmioty prowadzące usługowo księgi pozbawione są nadzoru w tym zakresie. Klienci powinni więc sami sprawdzić, czy prowadzące ich księgi biuro jest ubezpieczone.
Za co odpowiada biuro rachunkowe
...biuro rachunkowe nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe swojego klienta wobec fiskusa. Niezależnie bowiem od treści umowy, jaką zawrze z biurem rachunkowym podatnik, to tylko on odpowiada za swoje podatki. Biuro rachunkowe ponosi natomiast odpowiedzialność za ewentualne szkody, jakie może ponieść podatnik na skutek wadliwego prowadzenia ksiąg rachunkowych, wypełnienia deklaracji lub zeznania podatkowego...
OC w biurach rachunkowych
Biura rachunkowe (i inne podmioty), które prowadzą księgi rachunkowe i wykonują czynności z zakresu doradztwa podatkowego, muszą opłacić ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z prowadzoną działalnością (rozporządzenie z 13 kwietnia 2005 r., Dz.U. nr 61, poz. 537). Przepis wszedł w życie 18 kwietnia 2005 r.
Ubezpieczenie OC Biur Rachunkowych
W związku z sezonem wznawiania obowiązkowego ubezpieczenia OC podmiotów uprawnionych do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych przygotowaliśmy we współpracy z Biurem Brokerskim Kuźnar&Piec ofertę tego ubezpieczenia w PZU S.A.

2012-12-21

Inaczej rozliczysz remont a inaczej ulepszenie środka trwałego

Inaczej rozliczysz remont a inaczej ulepszenie środka trwałego

Obydwa rodzaje wydatków stanowią koszty podatkowe, z tym, że poniesione wydatki na remont środka trwałego zaliczane są do kosztów uzyskania przychodów w całości w chwili ich poniesienia, wydatki związane z ulepszeniem natomiast, będą obciążać koszty podatkowe stopniowo, przybierając formę co miesięcznej amortyzacji.

Uchwała znów rozstrzygnie o zaliczkach w SKA

Uchwała znów rozstrzygnie o zaliczkach w SKA

Naczelny Sąd Administracyjny zdecydował wczoraj, że w sprawie opodatkowania osób fizycznych, które są akcjonariuszami spółek komandytowo-akcyjnych (SKA), konieczna jest uchwała w składzie siedmiu sędziów. Będzie to już drugie orzeczenie o tej randze w sprawie SKA. Pierwszą uchwałę – w odniesieniu do akcjonariuszy, którzy są osobami prawnymi i płacą CIT – NSA podjął 16 stycznia 2012 r. (sygn. II FPS 1/11).

2012-12-18

Podatki 2013. Zmiany w PIT: Ulga prorodzinna

Podatki 2013. Zmiany w PIT: Ulga prorodzinna
Osoby uprawnione do tzw. ulgi prorodzinnej po raz ostatni odliczą ją na dotychczasowych zasadach w zeznaniu podatkowym składanym za rok 2012. Nowelizacja w tym zakresie, wprowadzona ustawą z 24 października 2012 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r., poz. 1278), będzie miała bowiem zastosowanie dopiero do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2013 r.

2012-11-29

Zwrot niewykorzystanych środków zfron do PFRON

Zwrot niewykorzystanych środków zfron do PFRON
Już po raz drugi zbliża się dla pracodawców termin na dokonanie wpłaty niewykorzystanych środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (zfron) do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Obowiązek taki został wprowadzony przepisami ustawy z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw i obowiązuje od 1 stycznia 2011 r.

2012-11-27

Podatki na świecie: ZEA rajem dla firm

Podatki na świecie: ZEA rajem dla firm
System podatkowy Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) jest najbardziej korzystny dla przedsiębiorców – wynika z opublikowanego ostatnio rankingu „Paying Taxes 2013”, przygotowanego wspólnie przez Bank Światowy i firmę doradczą PwC. Poza ZEA w pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze cztery państwa z rejonu Bliskiego Wschodu.

Korzystne zmiany w rozliczaniu podatku VAT

Korzystne zmiany w rozliczaniu podatku VAT

Senat przyjął projekt ustawy o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce (tzw. III ustawa deregulacyjna). Zakłada on szereg zmian i usprawnień w różnych obszarach gospodarki m.in. w ustawie o podatku od towarów i usług, w zakresie zmiany w stosowaniu kasowej metody w rozliczenia podatku VAT przez małych podatników.

2012-11-26

Rzecznik skarży milczącą interpretację

Rzecznik skarży milczącą interpretację

Rzecznik praw obywatelskich skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek (RPO/716418/12/V/620.11 RZ) w sprawie niezgodności z konstytucją art. 14o par. 1 ustawy z 19 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.), dotyczącego tzw. milczącej interpretacji podatkowej.

Jak dokonywać potrąceń z wynagrodzenia i zasiłku chorobowego oraz zasiłku wypadkowego

Jak dokonywać potrąceń z wynagrodzenia i zasiłku chorobowego oraz zasiłku wypadkowego
Obowiązek potrącania z wynagrodzenia chorobowego mają wszyscy pracodawcy, gdyż to oni są zobowiązani do wypłaty tego świadczenia. Natomiast potrąceń z zasiłków z ubezpieczenia chorobowego oraz wypadkowego dokonują tylko ci pracodawcy, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych.

2012-11-24

Czy można zwolnić pracownicę w ciąży zatrudnioną w celu przygotowania zawodowego

Czy można zwolnić pracownicę w ciąży zatrudnioną w celu przygotowania zawodowego
Przepisy Kodeksu pracy nie przewidują odrębnych rozwiązań w zakresie rozwiązania umowy z pracownicą w ciąży zatrudnioną na podstawie umowy w celu przygotowania zawodowego. Zatem ta grupa zatrudnionych podlega ogólnym zasadom dotyczącym ochrony zatrudnienia w okresie ciąży.

2012-11-22

PIT: Przychody z różnych źródeł a kwota zmniejszająca podatek

PIT: Przychody z różnych źródeł a kwota zmniejszająca podatek
Kwota zmniejszająca podatek jest określona w art. 27 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm., dalej: ustawa o PIT). Obecnie wynosi 556,02 zł. Kwotę tę uwzględnia się przy obliczaniu podatku dochodowego należnego od wszystkich przychodów osób fizycznych, które są opodatkowane według skali podatkowej.

2012-11-21

Kara umowna może zmniejszyć podatek

Kara umowna może zmniejszyć podatek

Choć konieczność zapłacenia kar umownych niejednokrotnie wiąże się z uzyskiwanymi przychodami i stanowi część nieodłącznego ryzyka gospodarczego przedsiębiorcy, to jednak w większość jej ciężaru nie można zaliczyć do kosztów podatkowych. Wyjątkiem są kary płacone za nieterminową realizację usług.

2012-11-15

Zagraniczne wyjazdy z prawem do diety

Zagraniczne wyjazdy z prawem do diety
Dieta z tytułu podróży służbowej jest podstawowym świadczeniem przysługującym pracownikowi "w delegacji". Prawo do niej występuje zarówno w krajowej, jak i w zagranicznej podróży służbowej, jednak rodzaj podróży zdecydowanie wpływa na wysokość diety. Wyjazd zagraniczny jest pod tym względem korzystniejszy dla pracownika, szczególnie jeżeli celem podróży jest kilka krajów.

2012-11-14

Rzeczywista sprzedaż a prawo do odliczenia podatku naliczonego

Rzeczywista sprzedaż a prawo do odliczenia podatku naliczonego
Podstawowym mechanizmem rządzącym podatkiem od towarów i usług jest pomniejszenie podatku należnego o podatek naliczony z faktur zakupowych, o ile związane są one ze sprzedażą opodatkowaną. Ustawa o VAT przewiduje kilka przypadków, w których podatnik nie będzie mógł skorzystać z tego prawa.

2012-11-12

Wynagrodzenie z tytułu udzielonej pożyczki a źródło przychodu w PIT

Wynagrodzenie z tytułu udzielonej pożyczki a źródło przychodu w PIT
Z uzasadnienia: Skoro ustawodawca w art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nakazuje uznawać za kapitały pieniężne odsetki od pożyczek, a nie ogólnie wynagrodzenie za udostępnienie kapitału, to - przy braku zastrzeżenia w umowie takiej formy wynagrodzenia dla pożyczkodawcy - wynagrodzenie to nie mogło zostać uznane za pochodzące ze źródła z art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy. Tym samym brak było podstaw do opodatkowania takiego dochodu wedle korzystniejszej dla strony stawki 19%.

2012-11-09

Świadczenia pieniężne związane z zakazem konkurencji

Świadczenia pieniężne związane z zakazem konkurencji
Pracodawca może zawrzeć z pracownikiem umowę, na podstawie której po ustaniu stosunku pracy pracownik będzie zobowiązany do powstrzymania się od działalności konkurencyjnej. Natomiast pracodawca będzie musiał wypłacić byłemu pracownikowi odszkodowanie.

Jak wysoka może być kara pieniężna

Jak wysoka może być kara pieniężna
Pracodawca za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności może nałożyć na pracownika karę pieniężną w wysokości do jednodniowego wynagrodzenia. Natomiast w przypadku opuszczenia części dnia pracy stosuje się karę pieniężną do wysokości wynagrodzenia przypadającego za tę część dnia.

2012-11-05

Podatki dochodowe: Zaliczka za ostatni miesiąc (kwartał)

Podatki dochodowe: Zaliczka za ostatni miesiąc (kwartał)
Do 2011 r. przedsiębiorcy oraz podatnicy uzyskujący przychody z najmu lub dzierżawy opodatkowane na zasadach ogólnych zaliczkę za grudzień uiszczali w wysokości zaliczki należnej za listopad, w terminie do 20 grudnia roku podatkowego. W przypadku gdy podatnik wybrał rozliczenie kwartalne, wówczas w tym samym terminie, tj. do 20 grudnia roku podatkowego miał obowiązek uiszczenia zaliczki za czwarty kwartał. Zaliczka ta była wpłacana w wysokości zaliczki za trzeci kwartał.

2012-11-03

Odliczenie VAT: Podatnicy nie powinni na razie demontować kratek w samochodach

Odliczenie VAT: Podatnicy nie powinni na razie demontować kratek w samochodach

Propozycja MF zawiera wiele korzystnych elementów w porównaniu z obecnym stanem prawnym, ale nie jest to rozwiązanie, które mogłoby satysfakcjonować podatników - mówi Jerzy Martini, doradca podatkowy, partner w Martini i Wspólnicy.

2012-10-29

Zmiany w VAT: Od nowego roku podatnicy wystawią faktury uproszczone

Zmiany w VAT: Od nowego roku podatnicy wystawią faktury uproszczone

W przypadku gdy należność na fakturze nie przekroczy 450 zł i będzie opodatkowana jedną stawką VAT, podatnicy będą mogli umieścić na dokumencie sprzedaży jedynie nazwę towaru lub usługi, łączną kwotę podatku oraz kwotę należności.

2012-10-23

Kaucja pobierana przez wynajmującego a podatek dochodowy

Kaucja pobierana przez wynajmującego a podatek dochodowy
Problematykę najmu lokali mieszkalnych uregulowano w ustawie z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93, z późn. zm., dalej: K.c.) oraz w ustawie z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U. z 2005 r., nr 31, poz. 266, z późn. zm., dalej: ustawa o ochronie praw lokatorów).

2012-10-10

Podatek od czynności cywilnoprawnych: Podatnik sam wskazuje wartość rynkową nieruchomości

Podatek od czynności cywilnoprawnych: Podatnik sam wskazuje wartość rynkową nieruchomości

Nie ma możliwości dokonywania oceny wartości rynkowej nieruchomości w ramach pisemnych interpretacji indywidualnych. Dotyczą one bowiem tylko przepisów (ich interpretacji w danym, konkretnym przypadku).

2012-09-26

Zwolnienie z podatku od nieruchomości budynków gospodarczych

Zwolnienie z podatku od nieruchomości budynków gospodarczych
Problematyka zwolnień i ulg podatkowych budzi bardzo często szereg wątpliwości i jest źródłem sporów pomiędzy podatnikami a organami podatkowymi. Nie inaczej jest także w przypadku zwolnienia z opodatkowania budynków gospodarczych. Zwolnienie to zostało uregulowane w art. 7 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2010 r. nr 95, poz. 613, z późn. zm.). Zgodnie z tym przepisem, zwalnia się od podatku od nieruchomości budynki gospodarcze lub ich części:

2012-09-24

Zwrot ulgi na zakup kasy

Zwrot ulgi na zakup kasy
Dla podatników zobowiązanych do prowadzenie ewidencji obrotu przy pomocy kasy rejestrującej ustawodawca przewidział możliwość skorzystania z tzw. „ulgi na kasę”. Z ulgi tej skorzystać mogą zarówno czynni podatnicy VAT oraz podatnicy zwolnieni przedmiotowo jak i podmiotowo. Wspomniana ulga polega na możliwości odzyskania określonej części wydatku poniesionego na zakup tej kasy (90% ceny zakupu netto, nie więcej niż 700 zł). W określonych jednak przypadkach podatnik będzie zobowiązany do zwrotu ulgi.

2012-09-11

Składki członkowskie nie są opodatkowane CIT

Składki członkowskie nie są opodatkowane CIT

Stowarzyszenie wybudowało dla swoich członków parking strzeżony. Nie prowadzi działalności gospodarczej. Uzyskuje jedynie przychody ze składek członkowskich przeznaczane na pokrycie kosztów zrzeszenia oraz przychód z wynajmu powierzchni reklamowej.

Certyfikat księgowy wydawany jest na wniosek

Certyfikat księgowy wydawany jest na wniosek

Księgowy z dwuletnią praktyką i ze zdanym egzaminem przed komisją (powołaną przez ministra finansów) może się ubiegać o wydanie certyfikatu uprawniającego do usługowego prowadzenia ksiąg. Tak samo jest w przypadku posiadaczy stosownego wykształcenia – wyższego lub studiów podyplomowych z rachunkowości oraz trzyletniej praktyki.

2012-08-17

Gdy nie można ustalić ceny nabycia, na potrzeby amortyzacji ustal wartość rynkową

Gdy nie można ustalić ceny nabycia, na potrzeby amortyzacji ustal wartość rynkową

Wartość początkowa zakupionej maszyny to nie tylko cena zapłacona sprzedawcy. Trzeba w niej uwzględnić także inne opłaty naliczone do dnia przekazania do używania. Gdy nie ma możliwości ustalenia ceny nabycia wtedy konieczna jest wycena, dokonana według cen rynkowych.

2012-07-20

Zasiłek pogrzebowy z ZUS

Zasiłek pogrzebowy z ZUS
Zasiłek pogrzebowy przysługuje w razie śmierci osoby podlegającej ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu, osoby pobierającej emeryturę lub rentę, osoby, która w dniu śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty lecz spełniała warunki do jej uzyskania i pobierania oraz członka rodziny osoby ubezpieczonej lub pobierającej emeryturę lub rentę.

2012-07-12

Koszty uzyskania przychodów: Konwersja wierzytelności na udziały

Koszty uzyskania przychodów: Konwersja wierzytelności na udziały
Objęcie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w zamian za wkład niepieniężny w postaci wierzytelności przysługującej wobec tej spółki, nie jest umorzeniem tej wierzytelności w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, toteż pomimo uprzedniego jej zarachowania jako przychodu należnego w rozumieniu art. 12 ust. 3 tej ustawy, wierzytelność ta nie może być uważana za koszt uzyskania przychodów - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

2012-07-05

Wydatki związane z wniesieniem dopłat do spółki zależnej nie są ponoszone w celu uzyskania przychodu w CIT

Wydatki związane z wniesieniem dopłat do spółki zależnej nie są ponoszone w celu uzyskania przychodu w CIT

Odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu sfinansowania dopłat do spółki zależnej nie są ponoszone w celu uzyskania przychodu, a tym samym nie mogą być kosztem. Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny, oddalając skargę kasacyjną spółki.

2012-07-03

Skutki przekroczenia rocznego limitu składek emerytalno-rentowych

Skutki przekroczenia rocznego limitu składek emerytalno-rentowych
Ograniczenie rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w 2012 r. wynosi 105 780 zł. Składki, które zostały opłacone powyżej tego limitu, podlegają zaliczeniu na poczet zaległych lub bieżących składek, chyba że płatnik składek złoży wniosek o ich zwrot.

2012-06-28

Wydatki na ulepszenie zwiększają amortyzację

Wydatki na ulepszenie zwiększają amortyzację

Podatnik, rozpoczynając działalność gospodarczą, wprowadził do firmy jako środek trwały samochód osobowy kupiony kilka lat wcześniej w salonie. Auto zostało doposażone m.in. w instalację gazową, GPS, hak holowniczy, reflektory biksenonowe. Wątpliwości podatnika dotyczyły tego, od jakiej wartości auta naliczać odpisy amortyzacyjne.

2012-06-27

Opłata za rejestrację samochodu w kosztach podatkowych

Opłata za rejestrację samochodu w kosztach podatkowych
Z uzasadnienia: Wydatki na zarejestrowanie pojazdów zaliczanych do majątku trwałego podatnika nie mogą być kosztem uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia. Nie stanowią bowiem one kosztu uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Uiszczona opłata rejestracyjna powinna wchodzić w skład wartości początkowej będącej podstawą naliczania amortyzacji.

2012-06-12

Podatkowe skutki remontu i ulepszenia środków trwałych

Podatkowe skutki remontu i ulepszenia środków trwałych
Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie precyzuje użytych w niej pojęć przebudowa, adaptacja, rozbudowa, rekonstrukcja, modernizacja. Brak jest także definicji pojęcia remont. Przeprowadzenie powyższych czynności ma jednak zasadnicze skutki na gruncie rozliczenia podatku dochodowego.

PIT 2012: Limity ulg i odliczeń

PIT 2012: Limity ulg i odliczeń
W 2012 roku wciąż jeszcze możemy dokonywać odliczeń i korzystać z ulg w podatku dochodowym od osób fizycznych. Do rozliczenia rocznego mamy jeszcze dużo czasu, warto jednak już dzisiaj przypomnieć, jak obniżyć podatek, który będziemy musieli zapłacić. Dokumenty, potwierdzające prawo do ulg i odliczeń, musimy bowiem zbierać cały rok.

Zwolnienie od podatku od nieruchomości infrastruktury lotniczej

Zwolnienie od podatku od nieruchomości infrastruktury lotniczej
Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2010 r. nr 95, poz. 613, z późn. zm.), zwalnia się od podatku od nieruchomości budynki, budowle i zajęte pod nie grunty na obszarze części lotniczych lotnisk użytku publicznego.

2012-06-05

Element główny urządzenia decyduje o zastosowanej stawce taryfy celnej

Element główny urządzenia decyduje o zastosowanej stawce taryfy celnej

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że jeśli przedmiotem importu są części składowe do budowy kompletnego urządzenia, a wśród nich znajduje się moduł główny urządzenia, to powinny być klasyfikowane przy odprawie w taki sam sposób, jak importowane byłyby kompletne urządzenia.

2012-05-31

Wezwanie z sądu potwierdza interes prawny

Wezwanie z sądu potwierdza interes prawny

Kto chce wytoczyć proces dziennikarzowi, nie uzyska od urzędu miasta jego danych osobowych, jeśli podstawą wniosku jest tylko zamiar skierowania sprawy do sądu. Wnioskujący o udostępnienie danych nie ma w tym przypadku interesu prawnego w ich uzyskaniu – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

2012-04-26

Sprzedaż wierzytelności własnych w księgach rachunkowych

Sprzedaż wierzytelności własnych w księgach rachunkowych
Instytucja sprzedaży wierzytelności została uregulowana przepisami art. 509-517 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Co do zasady, wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania.

2012-04-17

Czas pracy w maju 2012 r.

Czas pracy w maju 2012 r.
W maju br. występują trzy święta, które są dniami wolnymi od pracy, tj. 1 maja (święto państwowe), 3 maja (święto narodowe Trzeciego Maja) i 27 maja (pierwszy dzień Zielonych Świątek). Ponieważ święto, które przypada w dniu wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, nie obniża wymiaru czasu pracy, pracownicy w zależności od tego, jakie mają dni wolne ustalone w rozkładzie, mogą mieć różną liczbę godzin do przepracowania w tym miesiącu.

2012-03-19

Jak obliczyć wynagrodzenie w związku ze zmianą czasu z zimowego na letni

Jak obliczyć wynagrodzenie w związku ze zmianą czasu z zimowego na letni
Pracownik świadczący pracę w dniu zmiany czasu z zimowego na letni co do zasady jest gotowy do świadczenia pracy, ale doznaje przeszkód z przyczyn jego niedotyczących. W związku z tym za jedną nieprzepracowaną godzinę powinien otrzymać co najmniej wynagrodzenie przestojowe.

2012-03-15

Niedokończony budynek mieszkalny jest objęty 8-proc. VAT

Niedokończony budynek mieszkalny jest objęty 8-proc. VAT

Wniesienie aportem do spółki niezakończonej inwestycji dotyczącej wybudowania budynku mieszkaniowego powinno być opodatkowane obniżoną 8-proc. stawką VAT. Budynek nie musi być dokończony, aby przy aporcie poniesione nakłady budowlane objąć preferencyjną stawką – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

Niedokończony budynek mieszkalny jest objęty 8-proc. VAT

Niedokończony budynek mieszkalny jest objęty 8-proc. VAT

Wniesienie aportem do spółki niezakończonej inwestycji dotyczącej wybudowania budynku mieszkaniowego powinno być opodatkowane obniżoną 8-proc. stawką VAT. Budynek nie musi być dokończony, aby przy aporcie poniesione nakłady budowlane objąć preferencyjną stawką – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

2012-02-01

Wynagrodzenie za przewlekłe działanie sądu jest traktowane tak samo jak odszkodowanie

Wynagrodzenie za przewlekłe działanie sądu jest traktowane tak samo jak odszkodowanie

Wynagrodzenie otrzymane za przewlekłe prowadzenie postępowania sądowego nie podlega opodatkowaniu. Nie mają racji organy podatkowe, że takie kwoty pieniężne nie mają charakteru zadośćuczynienia czy odszkodowania. Tak uważa Naczelny Sąd Administracyjny.